• Gdzie najtaniej naładować samochód elektryczny?

Koszty używania pojazdów elektrycznych nie kończą się na zakupie. Kierowcy muszą uwzględnić także koszty ładowania auta, które mogą się różnić w zależności od miejsca i czasu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku paliwa do samochodów z silnikiem spalinowym, ceny za prąd również fluktuują i mogą mieć duży wpływ na wydatki na eksploatację.

Tak więc pytanie brzmi: gdzie można znaleźć najtańsze miejsca ładowania? Czy darmowe stacje ładowania to mit czy rzeczywistość? Jak wygląda ładowanie samochodu w domu czy miejscu pracy w porównaniu do stacji ładowania? A co z galeriami handlowymi oferującymi punkty ładowania dla swoich klientów?

Gdzie najtaniej naladowac samochod.jpg


Zrozumienie kosztów ładowania samochodu elektrycznego

Poruszając kwestię kosztów ładowania samochodu elektrycznego, trzeba uwzględnić wiele czynników. Przede wszystkim, należy brać pod uwagę bieżące koszty elektryczności. Pamiętaj, że ceny prądu w Polsce nie są stałe i mogą się zmieniać w zależności od pory dnia, strefy taryfowej czy dostawcy energii.

Różne typy stacji ładowania mają także różne ceny. Ładowarki przyspieszające umożliwiają szybkie naładowanie baterii, ale są znacznie droższe od standardowych punktów ładowania. Z drugiej strony, korzystanie z tzw. "Wallbox", które można zamontować w domu lub miejscu pracy, to wygodny sposób na ładowanie pojazdu przez noc lub podczas godzin pracy. W tym przypadku koszt jest uzależniony od ceny za kWh u Twojego dostawcy energii.

Rozważając te wszystkie czynniki, musisz znaleźć równowagę pomiędzy kosztami a wygodą. Czy jesteś skłonny zapłacić więcej za szybkie ładowanie na publicznej stacji? Czy wolisz wydłużyć czas ładowania, ale obniżyć koszty używając własnej ładowarki?

Darmowe punkty ładowania to nie bajka, istnieją w Polsce takie miejsca! Chociaż oferta jest ograniczona i dostęp do tych urządzeń może być utrudniony, stanowią one ważną część ekosystemu pojazdów na prąd.

Kluczem do zrozumienia i optymalizacji kosztów ładowania samochodów EV jest przejrzystość cen oraz znajomość ofert rynkowych.


Darmowe punkty ładowania – mit czy rzeczywistość?

Darmowe punkty ładowania dla samochodów elektrycznych - brzmi niczym bajka, prawda? A jednak! W Polsce istnieje kilka takich miejsc, które oferują możliwość bezpłatnego naładowania baterii naszej elektrycznej furki.

To nie jest mit, choć bezpłatne stacje ładowania to nie stały standard. Cząstkowo jest to efektem prób przyciągnięcia klientów przez różne firmy i instytucje. Stacje takie można spotkać zwłaszcza na parkingach niektórych galerii handlowych czy w pobliżu siedzib dużych korporacji.

Jak działają darmowe stacje ładowania? Zazwyczaj, aby skorzystać z bezpłatnego prądu, trzeba wykonać jedynie kilka kroków. Najpierw zarejestruj się w aplikacji operatora, następnie podłącz samochód do punktu ładowania i uruchom operację poprzez aplikację. Prosto, szybko i co najważniejsze - za darmo!

Ale uwaga - te punkty ładowania są popularne i często okupowane przez innych spragnionych prądu użytkowników EV. Ponadto czasami darmowe punkty mają ograniczoną moc, co znacznie wydłuża czas pełnego naładowania baterii.

Mimo wszystko bezpłatne stacje oferują wielką wartość zarówno dla początkujących kierowców EV, jak i dla tych bardziej doświadczonych. To również doskonała okazja do promowania ekologicznego środka transportu i zachęcania ludzi do zmiany swoich zwyczajów jazdy.

stacja ladowania.jpg


Praca, dom a ładowanie samochodu - porównanie kosztów

Gdy omawiamy kwestie ładowania samochodów elektrycznych, jednym z kluczowych aspektów jest porównanie kosztów pomiędzy ładowaniem w domu a ładowaniem w miejscu pracy. 

Ładowanie samochodu EV w domu to najprostsza opcja dla wielu osób. Jest wygodne, nie trzeba martwić się o dostępność stacji i możemy ładować auto kiedy tylko tego potrzebujemy. Zwykle proces ten zajmuje około 8 godzin, to idealny sposób na nocne ładowanie. W dodatku na rachunku za prąd znajdziemy taryfę domową, którą znamy i do której jesteśmy przyzwyczajeni. 

Z drugiej strony, wiele firm oferuje swoim pracownikom możliwość ładowania elektryków w miejscu pracy. To świetna opcja dla tych, którzy dojeżdżają do pracy samochodem i spędzają w biurze przynajmniej 8 godzin dziennie. Wielokrotnie takie punkty ładowania są nawet darmowe lub podlegają preferencyjnej cenie w ramach pakietu benefitów pracowniczych.

Czy warto jednak korzystać z takiej opcji? Zależy to od kilku czynników - odległości od miejsca zamieszkania do pracy, ceny prądu na stacjach firmy oraz Twojej taryfy domowej. Ładowanie w miejscu pracy może być tańsze, szczególnie jeśli firma oferuje tańszy prąd lub pokrywa część kosztów.

Koszty różnią się więc znacznie zarówno pod względem ekonomiki jak i wygody użytkowania. Idealna opcja? Chyba taka, która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia!

Screenshot_5(2).png


Stacje ładowania w obiektach komercyjnych i galeriach.

Coraz więcej centrów handlowych, supermarketów i galerii oferuje swoim klientom punkty ładowania dla samochodów EV. To wygodne, praktyczne i pomaga promować mobilność zero-emisyjną.

Stacje ładowania w obiektach komercyjnych różnią się jednak pod kilkoma względami. Przede wszystkim odpłatnością: niektóre z nich oferują ładowanie za darmo (co jest często promowane jako atrakcyjny bonus dla klientów), ale inne wymagają opłaty. Działają one często na zasadzie parkingów - za pierwszą godzinę nie płacisz, ale każda kolejna jest już odpłatna.

Wracając do cen za ładowanie, ciekawe jest porównanie różnych sieci galerii handlowych. Niektóre sieci oferują tańsze stawki za kWh, choć mogą mieć mniej punktów ładowania. Inne mogą mieć wyższe ceny, ale posiadają szerszą sieć stacji lub szybsze ładowarki. 

Jedno jest pewne - dostępność punktów ładowania w miejscach gdzie spędzamy swój wolny czas to duży krok do przodu dla infrastruktury pojazdów elektrycznych w Polsce. Dzięki temu ładowanie samochodu staje się coraz prostsze i bardziej dostępne dla wszystkich. A spośród szerokiej gamy opcji z pewnością znajdziesz tę odpowiednią dla siebie - czy to darmowe ładowanie podczas zakupów w centrum handlowym, prąd na parkingu przy pracy czy własny punkt ładowania w garażu domowym.

Screenshot_2(2).pngGdzie najtaniej naładować samochód elektryczny? Dom, galeria, czy stacja ?

Gdzie zatem można najtaniej naładować samochód elektryczny? Wiele wskazuje na to, że najkorzystniejsze ekonomicznie jest jednak ładowanie... w domu! 

Przede wszystkim ładowanie w domu oferuje niewątpliwe korzyści: dostępność 24/7, brak kolejek i czekania na wolne miejsce przy ładowarce publicznej. Ale również finansowo stacja ładowania w garażu ma sens - przeważnie koszt energii elektrycznej pobieranej do domu jest tańszy niż na publicznych punktach ładowania. Dzięki temu, pomimo początkowej inwestycji w zakup i instalację wallboxa, po pewnym czasie oszczędności z jego użytkowania mogą być znaczące. 

Jeśli więc posiadasz garaż lub prywatne miejsce parkingowe i chcesz zoptymalizować koszty eksploatacji auta elektrycznego to rozważ zakup stacji ładowania typu wallbox, którą bez problemu zamontujesz na ścianie swojego garażu lub przy postawieniu odpowiedniej konstrukcji również na parkingu.

Aby zakupić własną stację ładowania wallbox, odwiedź nasz sklep! Znajdziesz tam szeroki wybór modeli od różnych producentów oraz dodatkowe akcesoria, które ułatwią Ci życie jako właścicielowi EV. Mamy też profesjonalny serwis montażowy gotowy pomóc Ci zainstalować twoją nową stację!

Osoby, które już zdecydowały się na taki krok, nie wyobrażają sobie powrotu do ładowania tylko w miejscach publicznych. Zadbaj o swój portfel i komfort – zapraszamy do sklepu!


tel-1-1-.jpg